Poddział Roślin Północnoamerykańskich

 

Ciężko jednoznacznie scharakteryzować Amerykę Północną. Od Alaski po tzw. Amerykę Środkową, od wybrzeża Atlantyku po Pacyfik, gdzie znajdziemy lasy bliskie naszym jak i zupełnie odmienne z olbrzymi drzewami – sekwojami oraz mamutowcami, a także lasy równikowe. Prerie i pustynie rozciągają się przez wielkie powierzchnie, a pasma górskie potrafią zajmować znaczną część kontynentu, jak np. Kordyliery. W naszej kolekcji spotkamy przede wszystkim rośliny występujące w północnych stanach USA, Kanadzie i rosnące w górach. Zmiany klimatyczne zachodzące coraz dynamiczniej pozwalają na uprawę coraz to wrażliwszych gatunków.

 

Dział ten prezentują rośliny oznaczone pomarańczowymi tabliczkami. W naszym Ogrodzie można przyjrzeć się mamutowcom olbrzymim (Sequoiadendron giganteum) – formom dzikim i odmianie o zwisających pędach ('Pendulum'), które w swej ojczyźnie (góry Sierra Nevada, Kalifornia) dorastają nawet do 100 metrów wysokości.

 

        

Miłośnicy kwiatów znajdą piękno w kwitnących dereniach kwiecistych (Cornus florida) w różnych odmianach, kielichowcu wonnym (Calycanthus floridus), magnolii parasolowatej (Magnolia tripetala), orszelinie olcholistnej (Clethra alnifolia) w odmianie ‘Hummingbird’, robinii szczeciniastej (Robinia hispida), czy franklinii amerykańskiej (Franklinia alatamaha). Ta ostatnia to gatunek wymarły w naturze, znana była jedynie ze stanowiska w dolinie rzeki Altamaha i z niewiadomych przyczyn wymarła. Dzięki odkryciu jej w 1765 r. przez Johna i Williama Bartramów możemy ją podziwiać do dziś.

 

Osobliwościami przykuwającymi uwagę są również sosna żółta (Pinus ponderosa) o długich szpilkach zebranych po trzy w krótkopędzie, podobnie jak u sosny smołowej (Pinus rigida), której szyszki trwale przyrastają do pędów. Pięknie prezentuje się klon pensylwański (Acer pensylvanicum) o niesamowitej pasiastej korze, jak i glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) o długich, rozgałęzionych cierniach. Zaskoczyć może również oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) kwitnący na żółto jesienią, czy lipa amerykańska (Tilia americana) odmiany 'Moltkei' i lipa appalaska (Tilia heterophylla) o imponujących  liściach.