Dział Roślin Europejskich

 

 

Dział prezentuje wybrane gatunki roślin europejskich, z naciskiem położonym na rośliny występujące w stanie naturalnym poza granicami naszego kraju. Zajmuje on w ogrodzie wschodnią i południową część całego Działu Geograficznego. Znajdziecie tu Państwo gatunki z Europy wschodniej, południowej i zachodniej, pochodzące z różnorodnych środowisk: lasów iglastych, lasów liściastych, zarośli i miejsc otwartych.

 

W tym dziale rozbudowujemy kolekcję kultywarów buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.), który w Polsce posiada północno-wschodnią granicę występowania w Europie. Również w tym dziale znajdą Państwo rzadki kultywar dębu bezszypułkowego (Quercus petraea (Matt.) Liebl.), mianowicie dąb odmiany mużakowskiej (Q. petraea 'Muscaviensis') czy potomków pomnikowych dębów - Dębu Napoleon, który został podpalony w okolicach Zielonej Góry (gmina Zabór) w 2010 roku oraz Dębu Chrobry rosnącego w pobliżu Piotrowic. O ile Napoleon spłonął i udało się leśnikom pobrać materiał do szczepień, to Chrobry również był podpalany, ale nadal żyje, choć trudno wyrokować jednoznacznie o jego kondycji. Otrzymana od Lasów Państwowych sadzonka potomka Dębu Chrobry została otrzymana drogą generatywną.

 

Wiele gatunków roślin europejskich występujących w stanie naturalnym poza granicami naszego kraju można uprawiać w zachodniej Polsce, z uwagi na jej stosunkowo łagodny i ciepły klimat. Duża część tych roślin wykorzystywana jest do nasadzeń jako zieleń ozdobna i można je spotkać na miejskich skwerach, zieleńcach oraz w parkach.