Poddział Roślin Górskich Sudetów

Dział prezentuje wybrane rośliny Sudetów. W naszym ogrodzie botanicznym ma on postać kamienistego pagórka w pobliżu stawu ogrodowego. Środowisko górskie oprócz skalistego podłoża i surowych warunków klimatycznych, charakteryzuje się także dużą różnorodnością siedlisk pod kątem ich nasłonecznienia. Związane jest to z wystawą. Na oświetlonych stokach południowych i południowo - zachodnich rosną rośliny światłolubne, a na zacienionych stokach północnych i północno - wschodnich rośliny znoszące cień. W dziale roślin sudeckich znajdują się zarówno gatunki roślin światłolubnych oraz roślin cienioznośnych.

 

Kolekcja roślin sudeckich rozwija się u nas z wolna, co wynika z trudności w pozyskiwaniu naturalnie występujących roślin w Sudetach. Nasze oczy szczególnie cieszą kwitnące przylaszczki pospolite (Hepatica nobilis).

 

Flora Sudetów jest specyficzna i częściowo odmienna od flory pozostałych gór europejskich, w tym także najbliższych Karpat, od których różni się przede wszystkim mniejszym bogactwem gatunkowym. Wiele z gatunków roślin rosnących w Sudetach jest coraz rzadziej spotykanych, ale za to coraz częściej obejmowanych ochroną gatunkową. Niektóre z nich są przywiązane do tych gór i w stanie dzikim występują wyłącznie w Sudetach (endemity sudeckie) lub poza nimi występują rzadko w innych górach europejskich.