AKTUALNOŚCI

2019-03-08 - Wszystkiego naj Drogie Panie!

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie od naszej załogi!

 

Dzień Kobiet 2019

 

2019-03-05 - Wiosna kiełkuje

Czy oby to nasiono kasztanowca białego (zwyczajnego) się nie pospieszyło z kiełkowaniem? Będziemy kibicować, aby wszystko się dobrze potoczyło ;)

 

kasztanowiec zwyczajny

2018-10-02 - Poznajemy Lubuskie Parki Krajobrazowe

29.09.2018 odbyło się w naszym Ogrodzie "coś nowego", mianowicie zorganizowaliśmy wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego wydarzenie pt. "Poznajemy lubuskie parki krajobrazowe". Nad wydarzeniem patronat objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbieta Anna Polak.

 

Przedstawiciele naszych parków krajobrazowych przygotowali laboratorium młodego biologa, ciekawe fotografie przyrodnicze i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową. Można było porozmawiać o lubuskiej przyrodzie i dowiedzieć się wiele na temat pracy naszych pracowników parków. Z naszej strony zaś zaproponowaliśmy spacery z przewodnikiem i prelekcję o zwierzętach trafiających do azylu dla zwierząt chronionych, który działa przy Ogrodzie.

 

Pierwsze koty za płoty, jak mawiają. Wspólnie uznaliśmy, że warto taki event powtórzyć za rok.

 

 

2018-05-02 - Już tęskno za przylaszczką

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) kojarzy się przede wszystkim z górzystymi krajobrazami. Do niedawna objęta ochroną gatunkową, dziś zaleca się ochronę jej siedlisk. Nie jest to wielkim odkryciem, bowiem chroniąc jakiś obszar przed eksploatacją, chronimy wszystko to, co na nim występuje. Mimo wszystko szkoda, że status ochronny straciła, ponieważ to niestety, ale znów może być zabierana do ogródków przydomowych, bo przecież kwitnąca wygląda fantastycznie! Kwiecień to jej czas. U nas zobaczycie przylaszczki pospolite na tzw. małym alpinarium (czyli Dział Roślin Górskich Sudetów).

 

Przylaszczka pospolita

2018-05-01 - Fotergilla większa

Fotergilla większa (Fothergilla major) to krzew z Ameryki Północnej. Właśnie bogato kwitnący, pokazujący moc swych kwiatostanów, ale nieco specyficznych, bo o kwiatach z długimi słupkami. Warto przytknąć nos i poznać zapach fotergilli ;) Rodzaj Fothergilla swą nazwą wywodzi się od Johna Fothergilla, na cześć którego rodzaj nazwano. Fothergill zaś był angielskim lekarzem, który interesował się botaniką i konchologią - nauką o muszlach mięczaków.

 

Fothergilla major

2018-05-01 - Mniej pospolity buk

Buk Englera (Fagus engleriana) to gatunek pochodzący z Chin. Rośnie znacznie wolniej od naszego rodzimego buka zwyczajnego (F. sylvatica) i w porównaniu z nim ma nieco sztywniejsze i węższe liście o silniejszym żeberkowaniu. Owoce znajdują się na długich, zwieszających się szypułkach.

 

W naszym Ogrodzie Znajdziecie go w Dziale Systematyki Roślin (czerwone tabliczki) wśród innych bukowatych (np. buk zwyczajny, dąb Quercus ilicifolia 'Tromp Ball').

 

Buk Englera (Fagus engleriana)

2018-04-30 - Tulipany w pełni sił

Staramy się co roku zaopatrywać Ogród w rozmaite rośliny, w tym cebulowe. Kwiecień to bardzo dobry czas, aby podziwiać licznie kwitnące tulipany, ale prosimy się nie martwić :) Maj to również dobry czas dla wielu odmian!

 

Tulipany 30.04.2018

2018-04-30 - Powiew świeżości tulipanowca

Od ubiegłego roku na terenie naszego Ogrodu rosną dwa okazu tulipanowca amerykańskiego, drzewa pochodzącego z Ameryki Północnej i co ciekawe należącego do rodziny magnoliowatych.

 

Mimo że nasz typowy tulipanowiec, posadzony 11 lat temu, jeszcze nie kwitł, to co roku przyglądamy się z nadzieją na to, że właśnie ten rok będzie "tym rokiem" ;) Niemniej choć nie zapowiada się na spełnienie naszych oczekiwań, to cieszy oczy widok liści odmianowego tulipanowca o złotych przebarwieniach na liściach (odmiana 'Aureomarginata'). Kultywar ten pozyskaliśmy w ubiegłym roku ze Szkółki Przytok :)

 

L. tulipifera 'Aureomarginata' 30.04.2018

2014-06-01 - AKTUALNOŚCI

 

 

 

 

 

 

 

 

strona:
<<
 < 
1
2
3
4