AKTUALNOŚCI

2020-10-06 - Jesień 2020

Październik zaczął się na dobre! W przeciwieństwie do poprzednich dwóch lat, tym razem można zaryzykować stwierdzenie, że październik jest październikiem. Nieco deszczu, nieco słońca, chłodu i ciepła. Z ostatnich dni lub tygodni ciepła korzystają jeszcze owady, wiele z nich szykuje się do zimy lub pozostawi jedynie po sobie wspomnienie i kolejne pokolenie przy pierwszych mrozach.

 

Rośliny zaś czynią podobnie. Znajdziemy już powszechne oznaki jesieni - przebarwiające się i opadające liście, jak i owoce - i te miękkie, i te mięsiste. Liście u nas w wielu miejscach pozostaną, aby dać schronienie zwierzętom oraz osłonić nasiona i części podziemne roślin przed chłodem zimy. Pozornym jest jednak osąd, że już po kwiatach, że wszystko przekwitło!

 

Franklinia amerykańska

 

Od września dopiero kwitnie bowiem heptakodium chińskie, lipa Henry'ego, podobnie okres września i października to czas dla franklinii amerykańskiej, oczara amerykańskiego czy pluskwicy groniastej. Gdzieniegdzie widać powtórne kwitnienie kasztanowców białych i robinii szczeciniastej.

 

Cudownie prezentują się barwne owoce wśród czerwonych, żółtych, a nawet wręcz złotych liści. Niebawem niczym czerwona pochodnie zapłoną czerwienią ambrowce - chiński i amerykańskie. Różnobarwie zaprezentują się liście derenia kwiecistego odmiany 'Autumn Gold' (Jesienne Złoto), parocji perskiej 'Jodrell Bank' czy oczarów.

 

Pięknie przebarwi się kora klona pensylwańskiego i derenia białego, a wśród nagonasiennych swe igły stracą modrzewie, metasekwoja chińska i rosnący u nas w stawie cypryśnik błotny.

 

Oj, taaaak. Zapraszamy jesiennie. Oglądajmy Ogród, jak dorasta i zmienia się nie tylko porami roku, ale i latami.

 

Sebastian Pilichowski

 

Physalis alkekengi 'Gnome'

2019-07-20 - Zapraszamy na Dzień Pszczół
Szeroko pojęte pszczoły to niezwykle ważne zwierzęta. Wiele z nich to uniwersalni zapylacze, bez których wiele roślin, ale również zwierząt i nas samych nie poradzi sobie. Dlatego warto o tym mówić i przypominać. Zapraszamy 10 sierpnia 2019 r. do Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze na Dzień Pszczół. Zapraszamy pszczelarzy, bartników i wszystkich chętnych do współpracy, aby razem pokazywać i mówić o potrzebach, funkcjach i rolach zapylaczy, szczególnie pszczół. Chętnych do współpracy zapraszamy do zgłaszania się na adres mailowy s.pilichowski@wnb.uz.zgora.pl

Na bieżąco będziemy publikować szczegóły :)

Bilety wstępu bez zmian - ulgowy 1 zł, normalny 2 zł.

Do zobaczenia!
 
Dzień Pszczół w OBUZ 2019
2019-07-09 - Lepiężników cień

Parę lat temu wprowadziliśmy na małe alpinarium lepiężniki różowe (Petasites hybridus). Jeden z nich wydał w tym roku szczególnie ogromny liść, co może i nie jest wielką niespodzianką, zważywszy na możliwości tej rośliny. Niemniej, można się pod nim schować podczas stażu i praktyk, zupełnie jak zrobiła to Oliwia ;)

 

Oliwia i lepieznik

2019-06-20 - Po siedmiu latach! (cedrzyniec)

Miło nam poinformować, że po siedmiu latach przerwy ponownie wytwarza szyszki cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens) :)

 

Ostatni raz wisiały na nim szyszki w 2012 roku :)

 

SP

 

Calocedrus decurrens

2019-06-20 - Świadectwo rozwoju - kalopanaks

W Dziale Geograficznym, Poddziale Roślin Azji znajdziemy ciekawe drzewo - kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus). Gdy zacząłem pracę w Ogrodzie w 2012 roku przyglądałem się mu i innym roślinom, chcąc jak najszybciej zapoznać się z kolekcją. Pamiętam kalopanaksa jako ledwie odstające od ziemi gałązki z liśćmi przypominającymi nieco liście klonów. Kolczaste pędy dodają roślinie swoistego uroku, a dzięki długim ogonkom liściowym liście moga nawet sprawiać nieco "palmowe" wrażenie. Przeglądając zdjęcia nie mogę się nadziwić, jak bardzo nasz kalopanaks się zmienił na przestrzeni raptem kilku lat. Co roku jakaś nowa roślina dojrzewa i po raz pierwszy zakwita, owocuje...

 

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze został otwarty w 2007 roku i naprawdę Uwierzcie, bardzo się zmienił w dynamicznym tempie w raptem 12 lat. Mały dowód poniżej ;) Nasz kalopanaks w małym porównaniu kilkuletnim - niechaj tabliczka posłuży za punkt odniesienia :)

------

Sebastian Pilichowski

 

2019-05-14 - Fascination of Plants Day 2019

Już w nadchodzącą sobotę, 18.05.2019 zapraszamy Państwa do naszego Ogrodu Botanicznego na obchody międzynarodowej akcji Fascynujący Świat Roślin (Fascination of Plants Day). Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa:

 

Fascynujący Świat Roślin 2019

2019-03-08 - Wszystkiego naj Drogie Panie!

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie od naszej załogi!

 

Dzień Kobiet 2019

 

2019-03-05 - Wiosna kiełkuje

Czy oby to nasiono kasztanowca białego (zwyczajnego) się nie pospieszyło z kiełkowaniem? Będziemy kibicować, aby wszystko się dobrze potoczyło ;)

 

kasztanowiec zwyczajny

2018-10-02 - Poznajemy Lubuskie Parki Krajobrazowe

29.09.2018 odbyło się w naszym Ogrodzie "coś nowego", mianowicie zorganizowaliśmy wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego wydarzenie pt. "Poznajemy lubuskie parki krajobrazowe". Nad wydarzeniem patronat objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbieta Anna Polak.

 

Przedstawiciele naszych parków krajobrazowych przygotowali laboratorium młodego biologa, ciekawe fotografie przyrodnicze i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową. Można było porozmawiać o lubuskiej przyrodzie i dowiedzieć się wiele na temat pracy naszych pracowników parków. Z naszej strony zaś zaproponowaliśmy spacery z przewodnikiem i prelekcję o zwierzętach trafiających do azylu dla zwierząt chronionych, który działa przy Ogrodzie.

 

Pierwsze koty za płoty, jak mawiają. Wspólnie uznaliśmy, że warto taki event powtórzyć za rok.

 

 

2018-05-02 - Już tęskno za przylaszczką

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) kojarzy się przede wszystkim z górzystymi krajobrazami. Do niedawna objęta ochroną gatunkową, dziś zaleca się ochronę jej siedlisk. Nie jest to wielkim odkryciem, bowiem chroniąc jakiś obszar przed eksploatacją, chronimy wszystko to, co na nim występuje. Mimo wszystko szkoda, że status ochronny straciła, ponieważ to niestety, ale znów może być zabierana do ogródków przydomowych, bo przecież kwitnąca wygląda fantastycznie! Kwiecień to jej czas. U nas zobaczycie przylaszczki pospolite na tzw. małym alpinarium (czyli Dział Roślin Górskich Sudetów).

 

Przylaszczka pospolita