AKTUALNOŚCI

2019-06-20 - Po siedmiu latach! (cedrzyniec)

Miło nam poinformować, że po siedmiu latach przerwy ponownie wytwarza szyszki cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens) :)

 

Ostatni raz wisiały na nim szyszki w 2012 roku :)

---

SPCalocedrus decurrens

2019-06-20 - Świadectwo rozwoju - kalopanaks

W Dziale Geograficznym, Poddziale Roślin Azji znajdziemy ciekawe drzewo - kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus). Gdy zacząłem pracę w Ogrodzie w 2012 roku przyglądałem się mu i innym roślinom, chcąc jak najszybciej zapoznać się z kolekcją. Pamiętam kalopanaksa jako ledwie odstające od ziemi gałązki z liśćmi przypominającymi nieco liście klonów. Kolczaste pędy dodają roślinie swoistego uroku, a dzięki długim ogonkom liściowym liście moga nawet sprawiać nieco "palmowe" wrażenie. Przeglądając zdjęcia nie mogę się nadziwić, jak bardzo nasz kalopanaks się zmienił na przestrzeni raptem kilku lat. Co roku jakaś nowa roślina dojrzewa i po raz pierwszy zakwita, owocuje...

 

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze został otwarty w 2007 roku i naprawdę Uwierzcie, bardzo się zmienił w dynamicznym tempie w raptem 12 lat. Mały dowód poniżej ;) Nasz kalopanaks w małym porównaniu kilkuletnim - niechaj tabliczka posłuży za punkt odniesienia :)

------

Sebastian Pilichowski

 

2019-05-21 - FoPD 2019 - galeria

W sobotę obchodziliśmy Fascination of Plants Day 2019 wespół z licznymi placówkami na całym świecie. Dziękujemy za udział w wycieczkach i warsztatach i do zobaczenia na Fascination of Plants Day 2021 :)

 

Na podsumowanie garść zdjęć :)

 

(fot. Sebastian Pilichowski, Anna Kraśko)

 

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

2019-05-14 - Fascination of Plants Day 2019

Już w nadchodzącą sobotę, 18.05.2019 zapraszamy Państwa do naszego Ogrodu Botanicznego na obchody międzynarodowej akcji Fascynujący Świat Roślin (Fascination of Plants Day). Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa:

 

11:00 – 12:00 wycieczka* po Ogrodzie Botanicznym

12:00 – 13:00 wycieczka* po Ogrodzie Botanicznym

(prowadzi mgr Sebastian Pilichowski, zbiórka przy stawie)

 

13:00 – 15:00 zajęcia* „Warsztat BIO-graficzny”

15:00 – 17:00 zajęcia* „Warsztat BIO-graficzny”

(Warsztat plastyczny inspirowany prostą techniką graficzną i bogactwem świata roślin. Uczestnicy stworzą niepowtarzalne roślinne ilustracje graficzne bez konieczności używania profesjonalnych urządzeń i pras graficznych. Dzięki możliwości powielania odbitek jedna zostanie na pamiątkę w OB, by stworzyć z nich księgę pamiątkowa dnia Fascynującego Świata Roślin 2019. Zajęcia odbędą się na polanie w centrum Ogrodu.)

 

* UWAGA: zarówno na wycieczkę, jak i na warsztaty występują limity miejsc. W związku z tym w dniu 18 maja będą na portierni dostępne talony, o które można poprosić przy zakupie biletu. Do jednego biletu przysługuje jeden talon na wycieczkę i jeden na warsztaty. Limity miejsc (jednorazowo): wycieczka – 35 osób, warsztat – 15 osób.

 

Fascynujący Świat Roślin 2019

2019-03-08 - Wszystkiego naj Drogie Panie!

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie od naszej załogi! laughing

 

Dzień Kobiet 2019

 

2019-03-05 - Wiosna kiełkuje

Czy oby to nasiono kasztanowca białego (zwyczajnego) się nie pospieszyło z kiełkowaniem? Będziemy kibicować, aby wszystko się dobrze potoczyło ;)

 

kasztanowiec zwyczajny

2018-10-02 - Poznajemy lubuskie parki krajobrazowe

29.09.2018 odbyło się w naszym Ogrodzie "coś nowego", mianowicie zorganizowaliśmy wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego wydarzenie pt. "Poznajemy lubuskie parki krajobrazowe". Nad wydarzeniem patronat objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbieta Anna Polak.

 

Przedstawiciele naszych parków krajobrazowych przygotowali laboratorium młodego biologa, ciekawe fotografie przyrodnicze i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową. Można było porozmawiać o lubuskiej przyrodzie i dowiedzieć się wiele na temat pracy naszych pracowników parków. Z naszej strony zaś zaproponowaliśmy spacery z przewodnikiem i prelekcję o zwierzętach trafiających do azylu dla zwierząt chronionych, który działa przy Ogrodzie.

 

Pierwsze koty za płoty, jak mawiają. Wspólnie uznaliśmy, że warto taki event powtórzyć za rok.

 

 

2018-05-02 - Już tęskno za przylaszczką

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) kojarzy się przede wszystkim z górzystymi krajobrazami. Do niedawna objęta ochroną gatunkową, dziś zaleca się ochronę jej siedlisk. Nie jest to wielkim odkryciem, bowiem chroniąc jakiś obszar przed eksploatacją, chronimy wszystko to, co na nim występuje. Mimo wszystko szkoda, że status ochronny straciła, ponieważ to niestety, ale znów może być zabierana do ogródków przydomowych, bo przecież kwitnąca wygląda fantastycznie! Kwiecień to jej czas. U nas zobaczycie przylaszczki pospolite na tzw. małym alpinarium (czyli Dział Roślin Górskich Sudetów).

 

Przylaszczka pospolita

2018-05-01 - krzew Fothergilla

Fotergilla większa (Fothergilla major) to krzew z Ameryki Północnej. Właśnie bogato kwitnący, pokazujący moc swych kwiatostanów, ale nieco specyficznych, bo o kwiatach z długimi słupkami. Warto przytknąć nos i poznać zapach fotergilli ;) Rodzaj Fothergilla swą nazwą wywodzi się od Johna Fothergilla, na cześć którego rodzaj nazwano. Fothergill zaś był angielskim lekarzem, który interesował się botaniką i konchologią - nauką o muszlach mięczaków.

 

Fothergilla major

2018-05-01 - Mniej pospolity buk

Buk Englera (Fagus engleriana) to gatunek pochodzący z Chin. Rośnie znacznie wolniej od naszego rodzimego buka zwyczajnego (F. sylvatica) i w porównaniu z nim ma nieco sztywniejsze i węższe liście o silniejszym żeberkowaniu. Owoce znajdują się na długich, zwieszających się szypułkach.

 

W naszym Ogrodzie Znajdziecie go w Dziale Systematyki Roślin (czerwone tabliczki) wśród innych bukowatych (np. buk zwyczajny, dąb Quercus ilicifolia 'Tromp Ball').

 

Buk Englera (Fagus engleriana)