AKTUALNOŚCI

2019-07-20 - Zapraszamy na Dzień Pszczół
Szeroko pojęte pszczoły to niezwykle ważne zwierzęta. Wiele z nich to uniwersalni zapylacze, bez których wiele roślin, ale również zwierząt i nas samych nie poradzi sobie. Dlatego warto o tym mówić i przypominać. Zapraszamy 10 sierpnia 2019 r. do Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze na Dzień Pszczół. Zapraszamy pszczelarzy, bartników i wszystkich chętnych do współpracy, aby razem pokazywać i mówić o potrzebach, funkcjach i rolach zapylaczy, szczególnie pszczół. Chętnych do współpracy zapraszamy do zgłaszania się na adres mailowy s.pilichowski@wnb.uz.zgora.pl

Na bieżąco będziemy publikować szczegóły :)

Bilety wstępu bez zmian - ulgowy 1 zł, normalny 2 zł.

Do zobaczenia!

--------------------------------------------
Swą obecność potwierdzili m.in:

pan Rafał Liśkiewicz, pszczelarz i bartnik z Miodowy Spichlerz Bartnictwo Pasieka Noclegi Kolsko
pan Lesław Skonieczny, pszczelarz

11:00 - 13:00 zajęcia plastyczne dla dzieci (BańkoUla)

12:00 i 13:00 zapraszamy na godzinny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym. Zbiórka pod platanem na froncie Ogrodu. Limit osób na wycieczkę: 30. Udział w wycieczce w cenie biletu do Ogrodu oczywiście :)

13:00 pokaz wspinaczki na drzewo za pomocą metody tradycyjnej, czyli leziwa przez pszczelarza i bartnika Rafała Liśkiewicza z Miodowy Spichlerz Bartnictwo Pasieka Noclegi Kolsko

14:00 - 14:30 pokaz miodobrania (Paweł Sulatycki)

14:00 - 16:00 malowanie uli z Anną Kraśko z Ruch Miejski Zielona Góra

14:00 - 16:00 budowanie ekohotelików (Floromek Romuald Kowalski)
 
Dzień Pszczół w OBUZ 2019
2019-07-09 - Lepiężników cień

Parę lat temu wprowadziliśmy na małe alpinarium lepiężniki różowe (Petasites hybridus). Jeden z nich wydał w tym roku szczególnie ogromny liść, co może i nie jest wielką niespodzianką, zważywszy na możliwości tej rośliny. Niemniej, można się pod nim schować podczas stażu i praktyk, zupełnie jak zrobiła to Oliwia ;)

 

Oliwia i lepieznik

2019-06-20 - Po siedmiu latach! (cedrzyniec)

Miło nam poinformować, że po siedmiu latach przerwy ponownie wytwarza szyszki cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens) :)

 

Ostatni raz wisiały na nim szyszki w 2012 roku :)

---

SPCalocedrus decurrens

2019-06-20 - Świadectwo rozwoju - kalopanaks

W Dziale Geograficznym, Poddziale Roślin Azji znajdziemy ciekawe drzewo - kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus). Gdy zacząłem pracę w Ogrodzie w 2012 roku przyglądałem się mu i innym roślinom, chcąc jak najszybciej zapoznać się z kolekcją. Pamiętam kalopanaksa jako ledwie odstające od ziemi gałązki z liśćmi przypominającymi nieco liście klonów. Kolczaste pędy dodają roślinie swoistego uroku, a dzięki długim ogonkom liściowym liście moga nawet sprawiać nieco "palmowe" wrażenie. Przeglądając zdjęcia nie mogę się nadziwić, jak bardzo nasz kalopanaks się zmienił na przestrzeni raptem kilku lat. Co roku jakaś nowa roślina dojrzewa i po raz pierwszy zakwita, owocuje...

 

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze został otwarty w 2007 roku i naprawdę Uwierzcie, bardzo się zmienił w dynamicznym tempie w raptem 12 lat. Mały dowód poniżej ;) Nasz kalopanaks w małym porównaniu kilkuletnim - niechaj tabliczka posłuży za punkt odniesienia :)

------

Sebastian Pilichowski

 

2019-05-21 - FoPD 2019 - galeria

W sobotę obchodziliśmy Fascination of Plants Day 2019 wespół z licznymi placówkami na całym świecie. Dziękujemy za udział w wycieczkach i warsztatach i do zobaczenia na Fascination of Plants Day 2021 :)

 

Na podsumowanie garść zdjęć :)

 

(fot. Sebastian Pilichowski, Anna Kraśko)

 

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

2019-05-14 - Fascination of Plants Day 2019

Już w nadchodzącą sobotę, 18.05.2019 zapraszamy Państwa do naszego Ogrodu Botanicznego na obchody międzynarodowej akcji Fascynujący Świat Roślin (Fascination of Plants Day). Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa:

 

11:00 – 12:00 wycieczka* po Ogrodzie Botanicznym

12:00 – 13:00 wycieczka* po Ogrodzie Botanicznym

(prowadzi mgr Sebastian Pilichowski, zbiórka przy stawie)

 

13:00 – 15:00 zajęcia* „Warsztat BIO-graficzny”

15:00 – 17:00 zajęcia* „Warsztat BIO-graficzny”

(Warsztat plastyczny inspirowany prostą techniką graficzną i bogactwem świata roślin. Uczestnicy stworzą niepowtarzalne roślinne ilustracje graficzne bez konieczności używania profesjonalnych urządzeń i pras graficznych. Dzięki możliwości powielania odbitek jedna zostanie na pamiątkę w OB, by stworzyć z nich księgę pamiątkowa dnia Fascynującego Świata Roślin 2019. Zajęcia odbędą się na polanie w centrum Ogrodu.)

 

* UWAGA: zarówno na wycieczkę, jak i na warsztaty występują limity miejsc. W związku z tym w dniu 18 maja będą na portierni dostępne talony, o które można poprosić przy zakupie biletu. Do jednego biletu przysługuje jeden talon na wycieczkę i jeden na warsztaty. Limity miejsc (jednorazowo): wycieczka – 35 osób, warsztat – 15 osób.

 

Fascynujący Świat Roślin 2019

2019-03-08 - Wszystkiego naj Drogie Panie!

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie od naszej załogi! laughing

 

Dzień Kobiet 2019

 

2019-03-05 - Wiosna kiełkuje

Czy oby to nasiono kasztanowca białego (zwyczajnego) się nie pospieszyło z kiełkowaniem? Będziemy kibicować, aby wszystko się dobrze potoczyło ;)

 

kasztanowiec zwyczajny

2018-10-02 - Poznajemy lubuskie parki krajobrazowe

29.09.2018 odbyło się w naszym Ogrodzie "coś nowego", mianowicie zorganizowaliśmy wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego wydarzenie pt. "Poznajemy lubuskie parki krajobrazowe". Nad wydarzeniem patronat objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbieta Anna Polak.

 

Przedstawiciele naszych parków krajobrazowych przygotowali laboratorium młodego biologa, ciekawe fotografie przyrodnicze i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową. Można było porozmawiać o lubuskiej przyrodzie i dowiedzieć się wiele na temat pracy naszych pracowników parków. Z naszej strony zaś zaproponowaliśmy spacery z przewodnikiem i prelekcję o zwierzętach trafiających do azylu dla zwierząt chronionych, który działa przy Ogrodzie.

 

Pierwsze koty za płoty, jak mawiają. Wspólnie uznaliśmy, że warto taki event powtórzyć za rok.

 

 

2018-05-02 - Już tęskno za przylaszczką

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) kojarzy się przede wszystkim z górzystymi krajobrazami. Do niedawna objęta ochroną gatunkową, dziś zaleca się ochronę jej siedlisk. Nie jest to wielkim odkryciem, bowiem chroniąc jakiś obszar przed eksploatacją, chronimy wszystko to, co na nim występuje. Mimo wszystko szkoda, że status ochronny straciła, ponieważ to niestety, ale znów może być zabierana do ogródków przydomowych, bo przecież kwitnąca wygląda fantastycznie! Kwiecień to jej czas. U nas zobaczycie przylaszczki pospolite na tzw. małym alpinarium (czyli Dział Roślin Górskich Sudetów).

 

Przylaszczka pospolita