AKTUALNOŚCI

2020-12-29 - 41% gatunków dębów zagrożonych!

 

Według ostatniego raportu BGCI (Botanic Gardens Conservation International) dla IUCN (Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody) aż 41% gatunków dębów poddanych ewaluacji znalazło się w grupie podwyższonego ryzyka wymarciem!
 
Ryzyko ma różną skalę, ale wśród powszechnych przyczyn wymieniane są rolnictwo i niezrównoważona gospodarka leśna.
 
W liczbach: przebadano sytuację 430 gatunków. 217 gatunków znalazło się w grupie ryzyka, a z tego aż 112 zostało zaklasyfikowanych jako CR, EN i VU (krytycznie zagrożony, zagrożony, narażony!, czyli są w kategoriach obejmujących gatunki zagrożone wymarciem!
 
Kolekcje ogrodów botanicznych to nie tylko wartość estetyczna, ogrodnicza. To przede wszystkim edukacja i ochrona, ochrona gatunków, konkretnych populacji czy okazów gatunków. Spośród naszych dębów jeden takson znalazł się na liście zagrożonych dębów, a konkretnie dąb pontyjski (Quercus pontica) (Gruzja, Turcja) (kategoria EN).
 
Link do Czerwonej Listy Dębów (2020): https://www.mortonarb.org/files/RedListOaks2020.pdf
-----
Sebastian Pilichowski
 
2020-12-22 - Oryginalna tablica Dębu Theodora Schube w OBUZ!
Rok 2020 to rok szczególny. Nie tylko z uwagi na uciążliwą pandemię.
 
To dekadę temu splonął podpalony "Dąb Napoleon" z gminy Zabór, najpotężniejszy obwodem dąb szypułkowy w Polsce.
 
To 100 lat temu księżna niemiecka Hermine von Schoenaich-Carolath nadała temu drzewu imię "Dąb Theodora Schube" na cześć niemieckiego botanika, który poświęcił się m.in. badaniu i mapowaniu okazałych drzew Dolnego Śląska.
 
To również w 2020 roku nie ulistnił się podpalony przed paru laty "Dąb Chrobry", rosnący na samym południowym krańcu województwa lubuskiego kolejny rekordzista - do niedawna najstarszy dąb szypułkowy w kraju.
 
 
I wreszcie to 50 lat teu zmarł wybitny polski naukowiec, botanik, biolog, przyrodnik, propagator ochrony przyrody, inicjator utworzenia kilku parków narodowych, wielu rezerwatów, pomników przyrody i nie tylko - profesor Władysław Szafer.
Z racji panujących obostrzeń nie udało nam się dokonać uroczystej prezentacji, ale chociaż w ten sposób przybliżymy Wam wielką rzecz, a mianowicie oryginalną tablicę "Dębu Theodora Schube". Tablicę, którą znaleziono... zakopaną w ziemi. Tablicę, która trafiła na złom do Starego Kisielina, a dzięki czujności jednej Pani pozostała z nami. Szybki kontakt z profesorem Leszkiem Jerzakiem, szyba reakcja i wielkie zdumienie. Tak można w skrócie to opisać. Oto na złom trafił taki obiekt historyczny! Tablica została odrestaurowana - wypiaskowana i pomalowana na wzór niemiecki, następnie przekazana do Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, a konkretnie Nadleśnictwa Przytok.
 
Lata minęły i nagle podczas rozmowy prof. Leszka Jerzaka, kierownika OB Radosława Skrobani i dra Sebastiana Pilichowskiego pojawił się wątek "Dębu Napoleon". Pilichowski zwrócił uwagę na szereg rocznic zachodzących w 2020, a wymienionych na początku. Profesor od razu zareagował opowieścią o tablicy i panowie zaczęli snuć pomysły na drobne wydarzenie związane z "Napoleonem". Tym bardziej, że podczas jubileuszu Lasów Państwowych w 2014 roku został posadzony w OB klon, wegetatywny potomek (szczepiony - była gałąź "Napoleona" to dzisiejszy pień) "Dębu Napoleon". Pojawił się pomysł zwrócenia się z prośbą do Nadleśnistwa o udostępnienie tablicy. Koniec końców zostaliśmy obdarowani wielką szczodrością, bo tablica została przekazana do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie zastanawiamy się jak dogodnie i bezpiecznie wyeksponować tablicę - czy stale czy przy okazjach. Tak cenna pamiątka bowiem musi bowiem być bezpieczna.
 
Nasz "Napoeon Jr.", jak o nim mówimy pieszczotliwie od dwóch lat wydaje pojedyncze żołędzie, które obrywane są przedwcześnie przez sójki. Mamy jednak sadzonkę "Napoleona Półkrwi" ;) z jednego z trzech żołędzi z 2019 r. Kilka żołedzi z 2019 r. czeka na wiosnę, wtedy okaże się, czy będą kolejni następcy. Następcy mają już pewną tylko część genów "Napoleona", wszak zostały uzyskane w wyniku rozmnażania płciowego, a dojrzałych dębów w OB nie brakuje. Jak to się jednak dzieje, że tak małe drzewo jak "Napoleon Jr." jest w stanie wydawać żołędzie? Otóż roślina ma fizjologicznie zaprogramowaną "pamięć" o dojrzałości. Dlatego pędy odchodzące od pnia "Napoleona Jr.", byłęj gałęzi "Dębu Napoleon", kwitną i wydają żołędzie. Narazie skromnie, ale jednak. W przeciwieństwie do "Chrobrego Jr. 1" i "Chrobrego Jr. 2", którymi również dysponujemy. One zostały wyhodowane z żołędzi "Dębu Chrobry", a zatem nie są klonami, a po drugie muszą dorosnąć do wieku pozwalającego na wydawanie żołędzi.
Historia zatoczyła koło. Nie pozwólmy, aby pamięć o wielkich postaciach oraz przyrodzie zanikła. Szanujmy bogactwo biologiczne, szanujmy bogactwo form nieożywionych. Nigdy nie wiadomo, kiedy bowiem się ono zakończy. "Dąb Napoleon" przeżył około 650 lat i nie przetrwał aktu zwykłego chamstwa i wandalizmu. "Dąb Chrobry" przetrwał dłużej, bo zapewne ponad 700 lat, ale uległ pod równie idiotycznym akcie podpalenia i trwającej przez ostatenie dwa lata suszy. Tak niewiele trzeba, aby zakończyć kilkusetletnią historię. Tak niewiele trzeba, aby zniknęły gatunki. Były wczoraj, dziś ich nie ma.
 
Sebastian Pilichowski
 
P.S. Szalony okres i jednak nasza potrzeba, aby jeszcze przed Świętami pochwalić się Wam tablicą zawiniły na technicznych mankamentach filmu. Wybaczcie proszę przeskoki w narracji czy pojedyncze niepłynności, jestem przekonany, że przyjdzie jeszcze lepszy czas, aby na żywo zaglądnąć do "Napoleona Jr." i obejrzeć tablicę.
 
podkład SP, materiały video SP
2020-10-06 - Jesień 2020

Październik zaczął się na dobre! W przeciwieństwie do poprzednich dwóch lat, tym razem można zaryzykować stwierdzenie, że październik jest październikiem. Nieco deszczu, nieco słońca, chłodu i ciepła. Z ostatnich dni lub tygodni ciepła korzystają jeszcze owady, wiele z nich szykuje się do zimy lub pozostawi jedynie po sobie wspomnienie i kolejne pokolenie przy pierwszych mrozach.

 

Rośliny zaś czynią podobnie. Znajdziemy już powszechne oznaki jesieni - przebarwiające się i opadające liście, jak i owoce - i te miękkie, i te mięsiste. Liście u nas w wielu miejscach pozostaną, aby dać schronienie zwierzętom oraz osłonić nasiona i części podziemne roślin przed chłodem zimy. Pozornym jest jednak osąd, że już po kwiatach, że wszystko przekwitło!

 

Franklinia amerykańska

 

Od września dopiero kwitnie bowiem heptakodium chińskie, lipa Henry'ego, podobnie okres września i października to czas dla franklinii amerykańskiej, oczara amerykańskiego czy pluskwicy groniastej. Gdzieniegdzie widać powtórne kwitnienie kasztanowców białych i robinii szczeciniastej.

 

Cudownie prezentują się barwne owoce wśród czerwonych, żółtych, a nawet wręcz złotych liści. Niebawem niczym czerwona pochodnie zapłoną czerwienią ambrowce - chiński i amerykańskie. Różnobarwie zaprezentują się liście derenia kwiecistego odmiany 'Autumn Gold' (Jesienne Złoto), parocji perskiej 'Jodrell Bank' czy oczarów.

 

Pięknie przebarwi się kora klona pensylwańskiego i derenia białego, a wśród nagonasiennych swe igły stracą modrzewie, metasekwoja chińska i rosnący u nas w stawie cypryśnik błotny.

 

Oj, taaaak. Zapraszamy jesiennie. Oglądajmy Ogród, jak dorasta i zmienia się nie tylko porami roku, ale i latami.

 

P.S. Galeria jesienna Ogrodu pod linkiem: http://www.obuz.robia.pl/jesienna_pora,i3444.html 

 

Sebastian Pilichowski

 

Physalis alkekengi 'Gnome'

2019-07-20 - Zapraszamy na Dzień Pszczół
Szeroko pojęte pszczoły to niezwykle ważne zwierzęta. Wiele z nich to uniwersalni zapylacze, bez których wiele roślin, ale również zwierząt i nas samych nie poradzi sobie. Dlatego warto o tym mówić i przypominać. Zapraszamy 10 sierpnia 2019 r. do Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze na Dzień Pszczół. Zapraszamy pszczelarzy, bartników i wszystkich chętnych do współpracy, aby razem pokazywać i mówić o potrzebach, funkcjach i rolach zapylaczy, szczególnie pszczół. Chętnych do współpracy zapraszamy do zgłaszania się na adres mailowy s.pilichowski@wnb.uz.zgora.pl

Na bieżąco będziemy publikować szczegóły :)

Bilety wstępu bez zmian - ulgowy 1 zł, normalny 2 zł.

Do zobaczenia!

--------------------------------------------
Swą obecność potwierdzili m.in:

pan Rafał Liśkiewicz, pszczelarz i bartnik z Miodowy Spichlerz Bartnictwo Pasieka Noclegi Kolsko
pan Lesław Skonieczny, pszczelarz

11:00 - 13:00 zajęcia plastyczne dla dzieci (BańkoUla)

12:00 i 13:00 zapraszamy na godzinny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym. Zbiórka pod platanem na froncie Ogrodu. Limit osób na wycieczkę: 30. Udział w wycieczce w cenie biletu do Ogrodu oczywiście :)

13:00 pokaz wspinaczki na drzewo za pomocą metody tradycyjnej, czyli leziwa przez pszczelarza i bartnika Rafała Liśkiewicza z Miodowy Spichlerz Bartnictwo Pasieka Noclegi Kolsko

14:00 - 14:30 pokaz miodobrania (Paweł Sulatycki)

14:00 - 16:00 malowanie uli z Anną Kraśko z Ruch Miejski Zielona Góra

14:00 - 16:00 budowanie ekohotelików (Floromek Romuald Kowalski)
 
Dzień Pszczół w OBUZ 2019
2019-07-09 - Lepiężników cień

Parę lat temu wprowadziliśmy na małe alpinarium lepiężniki różowe (Petasites hybridus). Jeden z nich wydał w tym roku szczególnie ogromny liść, co może i nie jest wielką niespodzianką, zważywszy na możliwości tej rośliny. Niemniej, można się pod nim schować podczas stażu i praktyk, zupełnie jak zrobiła to Oliwia ;)

 

Oliwia i lepieznik

2019-06-20 - Po siedmiu latach! (cedrzyniec)

Miło nam poinformować, że po siedmiu latach przerwy ponownie wytwarza szyszki cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens) :)

 

Ostatni raz wisiały na nim szyszki w 2012 roku :)

---

SPCalocedrus decurrens

2019-06-20 - Świadectwo rozwoju - kalopanaks

W Dziale Geograficznym, Poddziale Roślin Azji znajdziemy ciekawe drzewo - kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus). Gdy zacząłem pracę w Ogrodzie w 2012 roku przyglądałem się mu i innym roślinom, chcąc jak najszybciej zapoznać się z kolekcją. Pamiętam kalopanaksa jako ledwie odstające od ziemi gałązki z liśćmi przypominającymi nieco liście klonów. Kolczaste pędy dodają roślinie swoistego uroku, a dzięki długim ogonkom liściowym liście moga nawet sprawiać nieco "palmowe" wrażenie. Przeglądając zdjęcia nie mogę się nadziwić, jak bardzo nasz kalopanaks się zmienił na przestrzeni raptem kilku lat. Co roku jakaś nowa roślina dojrzewa i po raz pierwszy zakwita, owocuje...

 

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze został otwarty w 2007 roku i naprawdę Uwierzcie, bardzo się zmienił w dynamicznym tempie w raptem 12 lat. Mały dowód poniżej ;) Nasz kalopanaks w małym porównaniu kilkuletnim - niechaj tabliczka posłuży za punkt odniesienia :)

------

Sebastian Pilichowski

 

2019-05-21 - FoPD 2019 - galeria

W sobotę obchodziliśmy Fascination of Plants Day 2019 wespół z licznymi placówkami na całym świecie. Dziękujemy za udział w wycieczkach i warsztatach i do zobaczenia na Fascination of Plants Day 2021 :)

 

Na podsumowanie garść zdjęć :)

 

(fot. Sebastian Pilichowski, Anna Kraśko)

 

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

FoPD2019

2019-05-14 - Fascination of Plants Day 2019

Już w nadchodzącą sobotę, 18.05.2019 zapraszamy Państwa do naszego Ogrodu Botanicznego na obchody międzynarodowej akcji Fascynujący Świat Roślin (Fascination of Plants Day). Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa:

 

11:00 – 12:00 wycieczka* po Ogrodzie Botanicznym

12:00 – 13:00 wycieczka* po Ogrodzie Botanicznym

(prowadzi mgr Sebastian Pilichowski, zbiórka przy stawie)

 

13:00 – 15:00 zajęcia* „Warsztat BIO-graficzny”

15:00 – 17:00 zajęcia* „Warsztat BIO-graficzny”

(Warsztat plastyczny inspirowany prostą techniką graficzną i bogactwem świata roślin. Uczestnicy stworzą niepowtarzalne roślinne ilustracje graficzne bez konieczności używania profesjonalnych urządzeń i pras graficznych. Dzięki możliwości powielania odbitek jedna zostanie na pamiątkę w OB, by stworzyć z nich księgę pamiątkowa dnia Fascynującego Świata Roślin 2019. Zajęcia odbędą się na polanie w centrum Ogrodu.)

 

* UWAGA: zarówno na wycieczkę, jak i na warsztaty występują limity miejsc. W związku z tym w dniu 18 maja będą na portierni dostępne talony, o które można poprosić przy zakupie biletu. Do jednego biletu przysługuje jeden talon na wycieczkę i jeden na warsztaty. Limity miejsc (jednorazowo): wycieczka – 35 osób, warsztat – 15 osób.

 

Fascynujący Świat Roślin 2019

2019-03-08 - Wszystkiego naj Drogie Panie!

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie od naszej załogi! laughing

 

Dzień Kobiet 2019