W ostatnią sobotę wakacji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się miodobranie, którego organizatorem był Lubuski Związek Pszczelarzy.
Wśród atrakcji znalazły się: wykład dla pszczelarzy, wystawa sprzętu pszczelarskiego, warsztaty pszczelarskie (domki dla zapylaczy, zbijanie ramek, wtapianie węzy, skręcanie świeczek z węzy), konkursy: „Na najlepszy miód z lubuskich pasiek”, dla dzieci (wyklejankowy, koło fortuny), pokaz miodobrania z degustacją miodu, animacje plastyczne o tematyce pszczelarskiej dla dzieci, stoiska ze sprzedażą miodu i poczęstunek dla uczestników (grochówka wojskowa).
Zachęcamy do zapoznania się z galerią dostępną pod linkiem!
W czerwcu i lipcu na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego nastąpił szereg zmian. Najbardziej rzucającą się w oczy są nowe nasadzenia. Na terenie pojawiło się ponad 430 egzemplarzy nowych roślin. Dodatkowo ogrodnicy wysadzili także 580 cebul lilii, ale na pierwsze efektowne kwitnienie trzeba poczekać do przyszłego roku!
Kolejną zmianą, którą można zauważyć w ostatnim czasie jest rozpoczęcie procesu opisywania starodrzewu. Na drzewach pojawiają się etykiety zawierające informację o gatunku danej rośliny, a także kod QR, pod którym – na naszej stronie internetowej – umieściliśmy dodatkowe informacje o skanowanych roślinach.
Ponadto dalej pracujemy nad wymianą tabliczek dydaktycznych na nowe, zawierające nazwy roślin po łacinie oraz w języku polskim, niemieckim i angielskim.
Zapraszamy Państwa na teren i osobiste obserwowanie zmian!
W sobotę 22 IV 2023 w naszym ogrodzie odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Zabawa oparta była na grze terenowej, która prowadziła po ciekawych zakątkach i roślinach na terenie Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego.
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne, ale dlaczego jest tak ważne? Ma nas uświadamiać w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na postępujący kryzys naszej planety, a najważniejsze z nich to: zmiany klimatyczne, wzrost populacji, konsumpcjonizm, coraz szybsza urbanizacja, niedobór wody czy katastrofy ekologiczne.
Co możemy zrobić aby wesprzeć naszą planetę? Istnieje wiele rozwiązań, które mają korzystny wpływ na ekologię. Jest to m.in. ograniczenie jedzenia mięsa, którego produkcja pochłania wiele litrów wody, zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską, warto również ograniczyć zużycie wody i prądu. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę.
Razem dbajmy o naszą planetę!
Wspomnienie minionego święta!
Już dziś witamy długo wyczekiwany pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Słoneczna aura zachęca do wyjścia na spacer i podziwiania budzącej się po zimowym śnie przyrody. U nas, szczególnie w okolicy wejścia na nasz teren tj. pod platanem klonolistnym (Platanus acerifolia) i przy alpinarium światowym, widać już pierwsze oznaki wiosny w postaci zakwitających krokusów wiosennych (Crocus vernus) oraz krokusów złocistych 'Fuscotinctus' (Crocus chrysanthus 'Fuscotinctus'). A już za parę chwil będziemy cieszyć oczy: tulipanami (Tulipa sp.), narcyzami (Narcissus sp.), cebulicami (Scilla sp.), hiacyntami (Hyacinthus sp.) oraz szafirkami (Muscari sp.). Dlatego zachęcamy do spaceru pośród naszych kolekcji w poszukiwaniu oznak wiosny!
cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Podobnie jak w roku ubiegłym szykujemy się do wydania publikacji książkowej poświęconej ochronie przyrody naszego województwa. Po drodze mamy trochę komplikacji, ale jesteśmy już na finiszu!
W książce znajdą się też dwa rozdziały ważne dla nas nieco osobiście, a mianowicie o genezie i historii pierwszego ogrodu botanicznego w Zielonej Górze oraz podsumowujący 15 pierwszych lat naszej działalności.
Za dosłownie świeżo udzielone wsparcie finansowe dziękujemy Lubuskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu!
Dnia 4 X 2022 w Ogrodzie Botanicznym UZ miało miejsce po raz pierwszy w swej histroii posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Pomiędzy dyskutowanymi tematami dotyczącymi sytuacji przyrody województwa lubuskiego, dr Sebastian Pilichowski omówił 15 lat działalności OBUZ w prezentacji pt. "Jedyny taki Ogród w Lubuskiem - jego rola w ochronie przyrody", a następnie dr Ewa Burda opowiedziała o kilkuletniej działalności "Ptasiego Azylu" prowadzonego przez Uniwersytet Zielonogórski i wybranych przypadkach pacjentów.
Po posiedzeniu Rady chętni uczetnicy zostali oprowadzeni po ogrodzie botanicznym.
fot. Kamila Skołuda (RDOŚ Gorzów Wlkp.).
Na alpinarium światowym można przyjrzeć się kwitnącym makom wschodnim w odmianie 'Princess Victoria Louise' (Prinzessin Viktoria Luise).
Doskonale widać w wielkich kwiatach tych maków charakterystyczną cechę, której nie mogą odpuścić zapylacze, szczególnie pszczoły - potężne ilości pyłku. Pyłek kwiatowy pełni istotną rolę w cyklu życiowym roślin nasiennych, mianowicie to z nim dochodzi do transferu męskich komórek płciowych. Rośliny owadopylne o kwiatach pyłkowych produkują nadmierne ilości pyłku właśnie po to, aby zwabić owady. Tym bardziej, że pyłek ten wyposażony jest zarazem w rozmaite substancje odżywcze, a nawet niekiedy wybiórczo toksyczne. Rośliny o kwiatach pyłkowych nie produkują na ogół nektaru, ponieważ "wszystkie siły" rzucają w produkcję pyłku. Zgodnie z zasadą: "nie da się mieć wszystkiego/za wszystko trzeba zapłacić".
W świecie przyrody taką walutą do dokonania płatności są zasoby i energia.
Sebastian Pilichowski