AKTUALNOŚCI

2023-03-21 - Wiosna, ach to ty!

Już dziś witamy długo wyczekiwany pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Słoneczna aura zachęca do wyjścia na spacer i podziwiania budzącej się po zimowym śnie przyrody. U nas, szczególnie w okolicy wejścia na nasz teren tj. pod platanem klonolistnym (Platanus acerifolia) i przy alpinarium światowym, widać już pierwsze oznaki wiosny w postaci zakwitających krokusów wiosennych (Crocus vernus) oraz krokusów złocistych 'Fuscotinctus' (Crocus chrysanthus 'Fuscotinctus'). A już za parę chwil będziemy cieszyć oczy: tulipanami (Tulipa sp.), narcyzami (Narcissus sp.), cebulicami (Scilla sp.), hiacyntami (Hyacinthus sp.) oraz szafirkami (Muscari sp.). Dlatego zachęcamy do spaceru pośród naszych kolekcji w poszukiwaniu oznak wiosny!

 

cebulica syberyjska (Scilla siberica)

2022-11-30 - Dziękujemy za wsparcie!

Podobnie jak w roku ubiegłym szykujemy się do wydania publikacji książkowej poświęconej ochronie przyrody naszego województwa. Po drodze mamy trochę komplikacji, ale jesteśmy już na finiszu!

 

W książce znajdą się też dwa rozdziały ważne dla nas nieco osobiście, a mianowicie o genezie i historii pierwszego ogrodu botanicznego w Zielonej Górze oraz podsumowujący 15 pierwszych lat naszej działalności.

 

Za dosłownie świeżo udzielone wsparcie finansowe dziękujemy Lubuskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu!

 

(C) Lubuskie

zdjęcie ze strony LUM  

2022-10-17 - Seminarium 15-lecie OBUZ
15lecie haslo
 
Dnia 17.10.2022 odbyły się uroczyste obchody 15-lecia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, jednostki uczelnianej funkcjonującej na terenie zielonogórskiego ogrodu botanicznego (kompleks edukacyjno-przyrodniczy). I choć pełnie 15 lat działalności minęło 18.10.2022, to ten drobny szczegół nie przeszkodził w przeprowadzeniu seminarium według harmonogramu:
 
15-lecie OBUZ
 
9:30 uroczyste otwarcie – mgr Radosław Skrobania, kierownik OBUZ i prof. dr hab. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ
9:35 – 10:05 „Jak do tego doszło? Historia i koncepcja ogrodu botanicznego w Zielonej Górze” – prof. dr hab. Leszek Jerzak, dr Piotr Reda
10:10 – 10:40 „15 lat minęło, a my… nadal zieloni” – dr Sebastian Pilichowski
10:45 – 11:00 przerwa kawowa
11:00 – 11:30 „Każda ścieżka wiedzie do celu, czyli czego nauczyciel może szukać w ogrodzie botanicznym?” – mgr inż. arch. kraj. Agnieszka Tokarska-Osyczka
11:35 – 12:05 „O ex situ, badaniach i wizjach na przyszłość” – dr Sebastian Pilichowski
12:05 – 12:25 przerwa kawowa
12:25 – 13:25 wycieczka po Ogrodzie Botanicznym UZ i uroczyste posadzenie pamiątkowego drzewa
13:25 zakończenie seminarium
 
15-lecie OBUZ
 
Był to najważniejszy element obchodów, ponieważ zaproszeni Goście - przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, instytucji państwowych, takich jak m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Nowa Sól, Przytok i Zielona Góra, następnie Rady Programowej OBUZ, dyrektor Lubuskich Parków Krajobrazowych, czy była prezydent miasta - zostali zapoznani z historią przed- i powojenną ogrodu botanicznego, działalnością edukacyjną, naukową i ochronną OBUZ oraz planami na przyszłość.
 
15-lecie OBUZ
 
Po zakończeniu seminarium JM rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski i wiceprezydent Zielonej
Góry, Dariusz Lesicki dokonali symbolicznego posadzenia drzewa - dębu burgundzkiego Quercus cerris w odmianie 'Marmorata', w asyście zaproszonych Gości. Warto nadmienić, że w tygodniu poprzedzającym seminarium odbyło się uroczyste spotkanie pracowników Instytutu oraz Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego z powodu 15-lecia działalności Wydziału. Posadzono wówczas na alpinarium światowym cedr libański Cedrus libani w odmianie 'Glauca Pendula'.
W ramach obchodów naszego jubileuszu dnia 2.10.2022 po raz kolejny odbyła się u nas wystawa bonsai zorganizowana wspólnie z Polską Asocjacją Bonsai, a na terenie ogrodu stoją w różnych miejscach stojaki z fotogalerią obejmującą naszych byłych i obecnych pracowników, wydarzenia, zmiany w kolekcji, jak i samym Ogrodzie na przestrzeni 15 lat.
Dziękujemy, że Jesteście z nami!
---
Przeprowadzono przy wsparciu finansowym Miasta Zielona Góra
---
SP
 
15 lecie OBUZ
 
15 lecie OBUZ
 
15 lecie OBUZ
 
15 lecie OBUZ
 
15 lecie OBUZ
 
15 lecie OBUZ
 
15-lecie OBUZ
 
 
15-lecie OBUZ
 
 
15-lecie OBUZ
 
 
15-lecie OBUZ
 
baner ZG 15lecie
2022-10-04 - Posiedzenie RROP

Dnia 4 X 2022 w Ogrodzie Botanicznym UZ miało miejsce po raz pierwszy w swej histroii posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Pomiędzy dyskutowanymi tematami dotyczącymi sytuacji przyrody województwa lubuskiego, dr Sebastian Pilichowski omówił 15 lat działalności OBUZ w prezentacji pt. "Jedyny taki Ogród w Lubuskiem - jego rola w ochronie przyrody", a następnie dr Ewa Burda opowiedziała o kilkuletniej działalności "Ptasiego Azylu" prowadzonego przez Uniwersytet Zielonogórski i wybranych przypadkach pacjentów.

 

Po posiedzeniu Rady chętni uczetnicy zostali oprowadzeni po ogrodzie botanicznym.

 

fot. Kamila Skołuda (RDOŚ Gorzów Wlkp.).

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

 

4102022_RROP

2022-05-25 - Mak wschodni Princess Victoria Louise

Na alpinarium światowym można przyjrzeć się kwitnącym makom wschodnim w odmianie 'Princess Victoria Louise' (Prinzessin Viktoria Luise).

 

Doskonale widać w wielkich kwiatach tych maków charakterystyczną cechę, której nie mogą odpuścić zapylacze, szczególnie pszczoły - potężne ilości pyłku. Pyłek kwiatowy pełni istotną rolę w cyklu życiowym roślin nasiennych, mianowicie to z nim dochodzi do transferu męskich komórek płciowych. Rośliny owadopylne o kwiatach pyłkowych produkują nadmierne ilości pyłku właśnie po to, aby zwabić owady. Tym bardziej, że pyłek ten wyposażony jest zarazem w rozmaite substancje odżywcze, a nawet niekiedy wybiórczo toksyczne. Rośliny o kwiatach pyłkowych nie produkują na ogół nektaru, ponieważ "wszystkie siły" rzucają w produkcję pyłku. Zgodnie z zasadą: "nie da się mieć wszystkiego/za wszystko trzeba zapłacić".

 

W świecie przyrody taką walutą do dokonania płatności są zasoby i energia.

 

Sebastian Pilichowski

 

2022-05-18 - 15-lecie dr S Pilichowski TVP3

O drodze do dziś, o roli Ogrodu Botanicznego, pokrótce o historii i perypetiach na przestrzeni naszego pierwszego 15-lecia dr Sebastian Pilichowski :)

 

2022-05-17 - 15-lecie OBUZ TVP3
Szanowni, w październiku minie 15 lat, odkąd ponownie w Zielonej Górze pojawił się ogród botaniczny. W międzyczasie zaczął swą działalność również Ptasi Azyl.
 
2022-03-22 - Wiosna! (2022)
Wczoraj oficjalnie rozpoczęliśmy wiosnę :)
 
Wiosna 2022 (FB)
 
Z tego powodu oto przed Wami garść kwiatów prosto z wczoraj :D Fanastycznie komponują się z kwiatami aktywne już owady, na nagraniu latolistki cytrynki odwiedzają kalinę wonną, a pszczoła miodna zawilce gajowe, chociaż oczywiście znacznie więcej owadów wybudziło się już z zimowego odrętwienia ;)
 
Oficjalnie dajemy też wyraźny sygnał tego, co nas czeka w tym roku. Otóż, w październiku obchodzimy 15 lat naszej obecności :) Krótki to czas mierzony skalą życia drzew, krótki to czas w porównaniu do zabytkowych ogrodów botanicznych, ale... wszystko ma kiedyś swój początek ;) 
 
A wiecie, że rok 2022 został ustanowiony Rokiem Botaniki? ;) Do tego też jeszcze nawiążemy (...wreszcie) ;)
 
SP
2022-02-23 - Stawiamy cedrzyńca!
Ostatnie wichury przetrwaliśmy całkiem nie najgorzej. Śmiało można rzec, że niemal bezstratnie. No właśnie, ale to "niemal"...
 
W piątek rano serce nas zabolało, gdy okazało się, że cedrzyniec kalifornijski Calocedrus decurrens został powalony. Całe drzewo położyło się, zrywając część bardzo ważnych korzeni stabilizujących je w glebie...
 
cedrzyniec po wichurze FB
 
Może nie jest to i ogromny rarytas, niemniej dla nas, młodego ogrodu botanicznego, który w tym roku będzie obchodził 15 lat i z którym niniejsze drzewo jest od początku, widmo tej straty uderzyło mocno.
 
Dlatego szerokim wysiłkiem postanowiliśmy przeprowadzić akcję "reanimacji" drzewa. W ruch poszły szpadle, wiertnica, wyciągarka, stalowe liny... Cedrzyniec został postawiony do pionu, a czy było to warte działania zadanie okaże się w przyszłości. Choć może źle to brzmi - "czy był sens". Jednogłośnie uznaliśmy, że niezależnie od rezultatu chcemy podjąć się próby. Przy czym zdać sobie należy sprawę, że drzewo jest na swój sposób upośledzone - jeśli przeżyje, musi odbudować poziomo odchodzące korzenie stabilizujące drzewo ze strony urazu. Dlatego zainstalowano liny mające pomóc drzewu przetrwać ten zapowiadający się długi i ciężki okres w życiu rośliny.
 
Nie pozostaje nam nic innego w przypadku cedrzyńca jak śledzić jego dalsze losy, mając nadzieję, że zostanie z nami jednak dłużej niż 15 lat....
 
SP
2021-05-11 - Tablica
Od kilku dni można już zapoznać się oryginalną, niemiecką tablicą znamionową, która niegdyś towarzyszyła Dębowi Thedora Schube, późniejszemu Dębowi Napoleon, który został barbarzyńsko podpalony i unicestwiony w 2010 roku.
 
Był to najgrubszy polski dąb szypułkowy, a rósł w podzielonogórskiej gminie Zabór.
 
Tablica została wyeksponowana tuż przy naszym klonie Dębu Napoleon, a została przed laty odnaleziona w ziemi... Przy dębie.
 
Oryginalną tablicę otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Przytok.
 
 
SP