Dział Roślin Górskich Sudetów

 

 

Dział prezentuje wybrane rośliny Sudetów. W naszym ogrodzie botanicznym ma on postać kamienistego pagórka w południowej części ogrodu. Środowisko górskie oprócz skalistego podłoża i surowych warunków klimatycznych, charakteryzuje się także dużą różnorodnością siedlisk pod kątem ich nasłonecznienia. Związane jest to z wystawą. Na naświetlonych stokach południowych i południowo - zachodnich rosną rośliny światłolubne, a na zacienionych stokach północnych i północno - wschodnich rośliny znoszące cień. W dziale roślin sudeckich znajdziecie Państwo zarówno gatunki roślin światłolubnych oraz roślin cienioznośnych.

 

Kolekcja roślin sudeckich rozwija się u nas z wolna, co wynika z trudności w pozyskiwaniu naturalnie występujących roślin w Sudetach. Nasze oczy szczególnie cieszą kwitnące przylaszczki pospolite (Hepatica nobilis  Mill.).

 

Flora Sudetów jest specyficzna i częściowo odmienna od flory pozostałych gór europejskich, w tym także najbliższych Karpat, od których różni się przede wszystkim mniejszym bogactwem gatunkowym. Wiele z gatunków roślin rosnących w Sudetach jest coraz rzadziej spotykanych i objętych ochroną gatunkową. Niektóre z nich są przywiązane do tych gór i w stanie dzikim występują wyłącznie w Sudetach (endemity sudeckie) lub poza nimi występują rzadko w innych górach europejskich.

 

 

 

Przylaszczki pospolite