27 XI 2013 buki od PGNiG

Zrealizowaliśmy akcję sadzenia buków, których sponsorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Posadziliśmy 6 nowych dla Ogrodu odmian buka zwyczajnego i jednego osobnika z posiadanej już odmiany (Tricolor).

 

27 XI 2013 odbyło się symboliczne sadzenie, w którym uczestniczyli dyrektor zielonogórskiego oddziału PGNiG, Pan Sławomir Kudela, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych UZ, prof. dr hab. Leszek Jerzak oraz Pani Marta Wiler (Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami) z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, ponadto kierownik administracyjny Ogrodu Botanicznego, Radosław Skrobania i kierownik ds. naukowych, dr Piotr Reda.

 

Wśród posadzonych odmian znajdziemy: 'Dawyck Gold'; 'Dawyck Purple'; 'Riversii'; 'Rohan Gold'; 'Rohanii'; 'Tricolor' oraz 'Zlatia'. Buk zwyczajny to drzewo liściaste mające w Polsce północno-wschodnią granicę swojego występowania w Europie. Jest charakterystyczny głównie dla zachodu i południa kraju. Tworzone przez niego buczyny znajdziemy jednak również na Pomorzu i w głębi kraju, jednakże im dalej na wschód, tym ciężej go spotkać, gdyż młode siewki są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Cieszymy się, że doszło do tej akcji, kierujemy serdeczne podziękowania do Pana Sławomira Kudeli, reprezentującego PGNiG, licząc na dalszą współpracę.